Розділ 8


Застосування етичних принципів у розслідуваннях цифрової епохи


Фергус Белл є керівником відділу редакційних партнерств та інновацій у SAM – платформі для фахівців індустрії новин, що об’єднує пошук у соціальних медіа, медіа-кураторство та сторітеллінг. Він приєднався до SAM після роботи в Associated Press, де, будучи міжнародним редактором із соціальних медіа та користувацького контенту, керував глобальними проектами з пошуку та перевірки користувацького контенту для платформ AP. У 2013 році Белл зі співзасновниками заснував комітет Online News Association, який об’єднав лідерів у журналістському співтоваристві для вивчення етики та стандартів користувацького контенту й цифрового збору інформації. Белл – випускник Університету Лідса, він також працював на ITN, CNN і радіостанціях Великобританії.

Користувацький контент (UGC) грає все помітнішу роль у щоденних новинах, аудиторія хоче ділитися своїми історіями та досвідом через контент, який вони створюють самі. Наше ставлення до людей, які діляться цим важливим контентом, безпосередньо впливає на те, як ми та інші організації зможемо працювати з ними в майбутньому.

Вкрай важливо визначити, які етичні стандарти працюватимуть на вас і вашу аудиторію, і які дії дозволять вам установити й підтримувати стосунки з нею. Аби співпраця була довгостроковою та стійкою, вона має бути етичною.

Люди роблять свій внесок у висвітлення новин двома типовими способами. В одному з них журналісти можуть запрошувати й заохочувати людей до участі у створенні новин і репортажів. Такі «кореспонденти» найчастіше лояльні, вони створюють контент відповідно до стилю організації, з якою співпрацюють, і сумлінно ставляться до того, що роблять.

Другий тип користувачів, що роблять внесок у висвітлення новин – це «випадкові журналісти»: свідок подій або інша людина, яка ділиться інформацією, що допомагає вашому розслідуванню, навіть якщо ця людина не має наміру й мети допомогти журналістам. Такі люди зазвичай дуже слабо розуміють (якщо взагалі розуміють), що пропонований ними матеріал може мати цінність або інтерес для журналістів. Це особливо актуально в контексті розслідування.

У цьому розділі розглянемо деякі ключові питання й підходи щодо застосування етики та стандартів для збору інформації з соціальних медіа, а також у роботі з користувацьким контентом.

Досліджуємо закриті спільноти

Закриті спільноти можуть бути дуже корисними для визначення й розробки версій розслідування. Яскраві приклади закритих спільнот: блоги, агрегатори посилань на зразок reddit.com та групи в Фейсбуці. Менш очевидна закрита спільнота — канал на YouTube, який використовують для обміну відео з друзями та родиною. Ідеться про публічний аккаунт, але в цьому випадку користувач має певний рівень конфіденційності, оскільки ділиться матеріалом лише з певними людьми. Головний урок тут – розуміти, як бачить свою діяльність творець контенту, а як її сприймаєте ви. Це допоможе вам виробити найбільш чутливий та етичний підхід.

Суть питання, імовірніше за все, у тому, як ви ідентифікуєте себе по відношенню до цієї спільноти. У вашій організації ви маєте розглянути два питання про те, наскільки прозорими ви повинні бути.

  1. Коли анонімність прийнятна? – Люди на таких платформах, як Reddit і 4chan, здебільшого перебувають анонімно, а значить цілком прийнятно почати взаємодію з ними, не ідентифікуючи себе як журналіста. Однак, якщо ви не лише спостерігаєте за розмовами, імовірно, що настане момент, коли доведеться розкрити себе та свій фах. Reddit недавно випустив посібник про те, як взаємодіяти зі спільнотою, якщо ви журналіст. Якщо ви використовуєте цю платформу, дотримуйтеся цих правил.
  2. Коли анонімність – не варіант? – Такі мережі, як Facebook і Twitter, ефективніші для новин, бо в них люди частіше використовують справжні імена. У такому середовищі анонімність журналіста – не варіант. Навіть якщо ви просто спостерігаєте, а не долучаєтеся до спілкування з людьми, кращий варіант – бути відкритими й чесними щодо того, ким ви є.

Із цього правила є винятки. Як вирішити, коли власне можна зберігати анонімність? Приблизно так само, як журналісти вирішують працювати під прикриттям у реалі. Якщо ви розробите стратегію поведінки раніше, ніж вам знадобиться нею скористатися, ви матимете кращі результати. Після цього ви можете бути певні, що ваш підхід належним чином продуманий.

Отримання дозволу

Практика запитів на дозвіл використовувати користувацький контент у його творців допомагає створювати й підтримувати репутацію справедливої та чесної організації. Отримання дозволу на використання контенту також допоможе вам переконатися, що ви використовуєте контент із першоджерела. У далекій перспективі це може врятувати вас від юридичних проблем. На всіх основних соціальних платформах можна просто та швидко спілкуватися з користувачами безпосередньо.

Спілкування з людьми – однозначно важлива частина будь-якого процесу перевірки. Це означає, що запитуючи дозвіл, ви також отримуєте потенційне джерело додаткової інформації або навіть контенту, який в інший спосіб ви не отримали б.

Чи платити за контент – окреме питання, яке ваша організація має вирішити самостійно. Однак зрозуміло, що отримання дозволу на використання інформації, а далі й зазначення ​​джерела цієї інформації – нова валюта для користувацького контенту. Клер Уордль говорить про це в наступному розділі.

Організація діяльності авторів та їхня безпека

Внесок аудиторії / доручення аудиторії

Якщо ви збираєте контент у вашій аудиторії через запити або доручення, необхідно враховувати деякі етичні моменти. На чолі цього списку – ваша відповідальність за  їхню безпеку. При розробці стандартів у цій галузі необхідно обговорити наступні питання:

  • Чи наражає завдання когось на ризик?
  • Чи може людина опинитися надто близько до небезпечної події або людей, здатних нашкодити їй?
  • Як ви відповідатимете перед постраждалим під час виконання вашого завдання?
  • Як ви ідентифікуватимете цю людину в публікації чи трансляції?
  • Як впливає завдання на чесність/достовірність отримуваного контенту в порівнянні з чимось створеним спонтанно?

Виявлений контент

Вищезазначені питання також мають відношення до людей, чий контент ви виявили в мережі, а не замовили автору. Позаяк у співпраці з випадковими журналістами існують додаткові питання, які ви маєте обговорити у вашій організації. Вони допоможуть створити політику спілкування з ними й використання контенту, виробленого ними:

  • Чи розуміє людина, яким чином може на неї вплинути передача цього контенту засобам масової інформації?
  • Як ви гадаєте, чи розумів власник / той, хто опублікував інформацію, що його контент могли виявити організації на зразок вашої? Як ви думаєте, чи був цей контент призначений для особистої мережі автора – друзів і родини?
  • Якщо певна інформація особливо цінна для медіа, чи можна зв’язатися з автором, аби отримати дозвіл, уникнувши нав’язливих домагань медіа-індустрії?
  • Як можна обачно спілкуватися з людьми, які володіють інформацією, що заслуговує на висвітлення у пресі, якщо ці люди, можливо, переживають стрес або втрату?
  • Чи відкриває публікація або трансляція контенту їхнє розташування або якусь іншу особисту інформацію, яка може завдати їм шкоди або спричинити до будь-яких ризиків?

Визначаємо етичний курс на майбутнє

Організація Online News Association підтримує ряд ініціатив, спрямованих на вирішення багатьох питань, піднятих у цьому розділі. Їхня мета полягає у створенні ресурсів, що дозволять журналістам усіх типів інформаційних організацій розробити для себе етичний курс на майбутнє.

Проект ONA’s DIY ethics code project дозволяє ньюзрумам розробляти персональний код етики. Робоча група ONA з користувацького контенту була створена з метою об’єднання лідерів усієї журналістської громадськості та вільного обговорення етичних проблем, що виникають унаслідок розширення збору інформації з соцмереж і користувацького контенту, а також для пошуку можливих шляхів вирішення цих проблем.

Група фокусує увагу на трьох аспектах:

  • Чи може організація домовитися щодо етичного кодексу для користувацького контенту?
  • Чи можемо ми працювати з аудиторією, аби зрозуміти її потреби, розчарування та побоювання?
  • Як ми можемо додатково захистити наших журналістів, які працюють із користувацьким контентом.

Журналісти, які бажають стати членами цієї робочої групи, можуть долучитися до нашої спільноти в Google+.