Розділ 6


Формуємо експертизу через перевірку користувацького контенту


Елліот Хіггінгс журналіст-розслідувач і дослідник, що спеціалізується на розслідуваннях, основаних на інформації з відкритих джерел. Він отримав всесвітнє визнання за свою роботу, в тому числі за розслідування використання касетних авіабомб у Сирії, контрабанди зброї Сирійської опозиції, атаки фосфорними бомбами в Дамаску 21 серпня і збитий Боїнг МН17 в Україні. Нещодавно він заснував сайт Bellingcat, щоб поширювати ідеї використання розслідувальних технік із використанням даних із відкритих джерел серед НГО, медіаорганізацій та інших груп. У Твіттері він @EliotHiggins.

Наприкінці громадянської війни в Лівії в 2011 році гурти повстанців виступили з регіону Nafusa Mountain і почали захоплювати міста. Тоді з’явилося багато суперечливих повідомлень про захоплення міст уздовж підніжжя гірського хребта. Одне з таких повідомлень стосувалося маленького міста Тіджі, що знаходиться трохи північніше гір. В Інтернет був розміщений відеоролик, що демонструє, як імовірним центром міста проїжджає танк.

У цей час я вивчав користувацький контент, що надходив із зони конфлікту в Лівії. Мені було важливо зрозуміти, що відбувалося на місці подій крім того, про що повідомляла преса. Тоді публікували постійні заяви про те, що відбувалося на місці подій, і спростування цих заяв. Мені було цікаво знайти відповідь на лише одне запитання: як дізнатися, чи правдивий репортаж?

Таким чином я вперше навчився використовувати геолокацію для визначення місцевості, де були зняті відео. Ця робота допомогла мені вдосконалити розслідувальні техніки з використання відкритих джерел, якими зараз послуговуюся не тільки я, для розслідування всього – від міжнародної корупції до зон військових дій і авіакатастроф.

На відео з Тіджі було видно танк, що їде широкою дорогою поруч із мечеттю. Тіджі – маленьке містечко, і я подумав, що буде досить просто знайти цю дорогу й цю мечеть.

До цього я навіть не підозрював, що можна використовувати супутникові карти для пошуку помітних об’єктів місцевості, які видно на відео, і підтвердження, де ці відео відзняли. На знімку супутникової карти чітко видно тільки одну головну дорогу, що проходить через містечко, і тільки одну мечеть на цій дорозі. Я порівняв розташування мінарету, купола й розташованої поруч стіни на знімку супутникової карти й на відео, і стало зрозуміло, що вони ідеально збігалися.

Тепер, коли ймовірне розташування камери в місті було встановлено, я міг подивитися всі відео та порівняти інші деталі з тим, що видно на знімку супутникової карти. Це порівняння додатково підтвердило збіг координат.

Згодом я прокачав свої вміння з супутникової геолокації, використовуючи в роботі над новими відео нові навички та техніки.

Порівняння доріг

Після відео з Тіджі я перевірив відео, відзняте, імовірно, в іншому лівійському містечку – Брега, де бійці-повстанці ходили вулицями. На перший погляд, на зображенні з супутника не було великих помітних об’єктів, таких, як мечеті. Але я зрозумів, що на відео була одна дуже помітна характерна риса. Спостерігаючи за тим, як повстанці йшли вулицями, можна було визначити їхній маршрут і розташування сусідніх вулиць, а потім порівняти все з тим, що видно на зображенні з супутникової карти. Нижче – намальована від руки карта доріг, якою я побачив її на відео.

Я переглянув знімки міста з супутника, шукаючи схожу ділянку дороги. Незабаром я знайшов збіг:

Полювання на тіні

Коли ви більш-менш навчитеся визначати географічне положення за допомогою зображень із супутникової карти, ви також призвичаїтеся помічати менші об’єкти. Наприклад, білборди й вуличні ліхтарі – маленькі об’єкти, а тіні, які вони відкидають, можуть указувати на їхню присутність. Тіні також можна використовувати для порівняння висоти будинків і їхньої форми:

За тінями також можна визначити час і день, коли відзняте зображення. Після того, як в Україні збили Боїнг «МН17», в Інтернеті стало поширюватися наведене нижче зображення, на якому видно ракетну установку «Бук» у місті Торез:

Ми змогли визначити точне місце розташування камери, і після цього стало можливо визначити, звідки падала тінь. Я скористався сайтом Sun Calc, що дозволяє обчислити положення сонця впродовж дня за допомогою інтерфейсу, основаного на Гугл-картах. І тоді стало можливим установити час доби – приблизно 12:30 дня за місцевим часом, що пізніше підтвердилося в інтерв’ю на місці подій із тамтешніми жителями, а також інформацією із соцмереж про маршрут ракетної установки містом.

У випадку з 17-им липня 2014 року та збитим «МН17» це стало можливим після аналізу кількох відео та фотографій ракетної установки Бук. Ми змогли створити карту переміщення ракетної установки того дня, а також відтворити хронологію появи інформації.

Об’єднавши різні джерела, інструменти й техніки, ми змогли поєднати ці окремі частини інформації та встановити критичні факти про цей інцидент.

Ключовий елемент у роботі з користувацьким контентом під час розслідувань полягає в розумінні принципів поширення контенту. У ситуації з Сирією основне джерело інформації з певних регіонів – це кілька сторінок у соцмережах, що належать опозиції. Це, безумовно, обмежує бачення конфлікту з різних регіонів, але це також означає, що можна зібрати, організувати й систематично переглядати такі сторінки в пошуках свіжої інформації.

У ситуації з Україною, де практично немає обмежень доступу до Інтернету, інформація поширюється звідусіль. Це створює нові виклики для збору інформації, але також означає, що існує більше невідфільтрованого контенту, де можуть міститися приховані скарби.

Під час розслідування Bellingcat щодо ракетної установки «Бук», пов’язаної зі збитим Боїнгом «МН17», ми знайшли багато відео конвою, що їде з Росії до українського кордону. То везли ракетну установку, зняту на відео й фото 17 липня в Україні. Ці відео опубліковані в соціальних медіа й на кількох сайтах, що належать різним власникам. Спочатку ми їх виявили завдяки геолокації найперших знайдених нами відео. Потім, використовуючи цю інформацію, ми змогли передбачити ймовірний маршрут цих транспортних засобів – як вони переміщалися між геолокованими пунктами. Після цього ми вже могли використовувати пошук на різних платформах соціальних медіа: за ключовими словами, за назвами тих місць і населених пунктів, які розташовувалися вздовж передбачуваного маршруту транспортного засобу. Ми також шукали за такими ключовими словами, як «конвой», «ракетна установка» тощо. Ці слова можна було б асоціювати з тим, що люди, імовірно, побачили й відзняли.

Хоч це й забрало чимало часу, ми змогли зібрати безліч свідчень із різних джерел, які могли б залишитися поза увагою, а якщо й ні, то навряд чи їх можна було б пов’язати в одну картину.

Якщо й можна в підсумку дати одну пораду, я би порадив спробувати застосувати такий вид роботи й підхід до кожного розслідування. Дивовижно, що можна знайти, якщо систематично використовати користувацький контент та інформацію з відкритих джерел. Ви швидко навчитеся цьому, просто роблячи це. Навіть щось таке просте, як повторна перевірка геолокації, уже кимось зробленої, може вас чогось навчити про порівняння відео й фотографій із зображеннями з супутникової карти.