Розділ 3


Інструменти для онлайн-пошуку та розслідувальні техніки


Пол Майєрс – фахівець із онлайн-пошуку в ВВС. Він почав роботу в ВВС в 1995 році –як дослідник для програми новин. Він також створив і підтримує сайт The Internet Research Clinic, що надає для журналістів посилання на кращі Інтернет-ресурси та програми для пошуку інформації. У ВВС Академії він також організовує та проводить тренінги з Інтернет-пошуку, журналістики даних, свободи інформації, використання статистики в журналістиці, роботи з соціальними медіа, веб-дизайну та створення ілюстрацій. Він працював із такими популярними програмами, як Panorama, Watchdog, зведеннями національних новин, ВВС Онлайн, місцевим і національним радіо, World Service. Він також веде блог на сайті BBC College of Journalism. Пол також допомагав навчати співробітників для The Guardian, the Daily Telegraph, the Times, Channel 4, CNN, Світового Банку та ПРООН. Пошукові системи – важливий елемент серед широко використовуваних інструментів пошуку у відкритих джерелах. Соціальні медіа, пошук за назвою домену й більш традиційні рішення, як наприклад, газети та телефонні довідники, допоможуть вам знайти важливу інформацію для вашого розслідування.

Багато людей вважають, що пошукові системи часто розчаровують результатами, пропонуючи інформацію з сумнівних джерел. Проте кілька прийомів можуть гарантувати, що ви знайдете сторінки, які шукаєте, і саме з тих сайтів, яким ви можете довіряти. Так само і з пошуком у соціальних мережах, і на інших ресурсах із пошуку людей: трохи стратегії й розуміння, як отримувати те, що вам потрібно, значно поліпшать результати пошуку.

У цьому розділі особливу увагу звернено на три аспекти онлайн-пошуку:

1. Ефективний веб-пошук.

2. Пошук людей онлайн.

3. Ідентифікація власників домену.

1. Ефективний веб-пошук

Такі пошукові системи, як Google, не знають, що міститься на веб-сторінках. Однак вони знають слова, які на цих сторінках розміщені. Отже, для того, щоб робота з пошуковими системами була результативною, потрібно визначити, які слова знаходяться на потрібних вам сторінках.

Для початку треба з розумом вибирати ключові слова для пошуку. Кожне слово, яке ви додаєте в пошук, звужує його результати, відкидаючи ті, які не включають обраних вами ключових слів.

Деякі слова містяться на кожній сторінці, де ви шукаєте. Інші слова можуть міститися, а можуть і не міститися на необхідній сторінці. Намагайтесь уникати таких варіативних ключових слів, оскільки вони можуть виключати з результатів корисні для розслідування сторінки.

Використовуйте розширений синтаксис пошуку

Більшість пошукових систем мають корисні приховані опції, які допомагають звузити діапазон пошуку та поліпшити результати.

Додаткові ключові слова

Якщо у вас немає чітко визначений ключових слів, можна вклаючати у пошук їх варіації — це істотно  не впліне на результат. Наприклад, сторінки, на яких ідеться про вживання героїну в Техасі, можуть і не містити слова «Техас»; там просто можуть згадуватися назви різних міст штату. Ви можете включити їх у пошук, як додаткові, розділяючи словом АБО (OR), написаним великими літерами.

Ви можете використовувати цю ж техніку для пошуку різних варіантів написання імені людини, компанії або організації.

Пошук за доменом

Ви можете сфокусувати ваш пошук на певному сайті, указавши в пошуковому рядку конструкцію: «site:» та назву домену.

Наприклад, щоб обмежити пошук тільки результатами з Твітера:

Щоб додати до пошуку Фейсбук, знову використовуйте «OR»:

Цю техніку можна використовувати, наприклад, щоб сконцентруватися на вебсайті певної компанії. Тоді Google видаватиме результати тільки з цього сайту.

Ви також можете використовувати цю техніку для того, аби сфокусувати пошук на муніципальних або академічних ресурсах. Вона особливо ефективна в країнах, що використовують унікальні типи доменів для урядових та університетських сайтів.

Підказка: Коли ви шукаєте академічні сайти, перевіряйте, хто створив та наповнює контентом необхідну сторінку – університет, хтось із професорів чи хтось зі студентів. Як завжди, джерело дуже важливе.

Пошук типів файлів

Різна інформація міститься в різних типах файлів. Наприклад, статистика, цифри й дані часто містяться в Excel-таблицях. Професійно складені звіти часто зустрічаються в формі PDF-документів. Ви можете конкретизувати тип файлу для вашого пошуку, використовуючи «filetype:», за яким треба вказати бажане розширення файлу (xls для таблиць, docx для Word документів тощо).

2. Пошук людей

Пошук групи людей онлайн здебільшого не становить труднощів, але знайти окрему людину зазвичай складніше. Почніть зі складання досьє на людину, про яку ви хочете більше дізнатися або визначити її місце розташування. Це досьє може включати таку інформацію:

  • Ім’я людини, беручи до уваги наступне:Різні варіанти (як називає себе Джеймс – “Джеймс,” “Джим,” “Джиммі” чи “Джеймі”?)
  • Правопис іноземних імен латиницею (як пишеться Юзеф – “Yousef” чи “Yusuf”?)
  • Чи змінилося прізвище, коли людина вступила в шлюб?
  • Чи знаєте ви друге ім’я або ініціали?
  • Місто, у якому людина живе та/або народилася.
  • Посада й компанія, де людина працює.
  • Імена його друзів і членів родини, оскільки інформація може з’явитися в списках друзів і підписників.
  • Номер телефону людини, який зараз можна знайти на Фейсбуку та сторінку, яку може видати пошук Google.
  • Будь-яке користувацьке ім’я людини, оскільки вони зазвичай повторюються в різних соціальних мережах.
  • Емейл людини, оскільки його можна ввести в Фейсбук, аби знайти прив’язані до нього аккаунти. Якщо ви не знаєте емейл адреси, але підозрюєте, яким доменом людина користується, такі сайти, як email-format, допоможуть вам її знайти.
  • Фотографія – вона може допомогти вам знайти потрібну людину, якщо в неї поширене ім’я.

Розширений пошук у соціальних мережах: Фейсбук

Нещодавно запущений пошуковий інструмент Фейсбуку просто прекрасний. На відміну від попередніх пошукових систем Фейсбуку він дозволяє вам знаходити людей за різними критеріями, серед яких (і це вперше!) сторінки, на яких людина поставила позначку «Подобається». Він також дозволяє проводити пошук за ключовими словами на Фейсбук-сторінках.

Цей пошук за ключовими словами, останнє нововведення, на жаль, поки що не містить просунутих пошукових фільтрів. Також, схоже, він обмежує пошук постами з вашого соціального кола, їхніх улюблених сторінок і сторінок лідерів думок.

Окрім ключових слів у публікаціях, можна шукати людей, фотографії, події, місця, групи й додатки. Результати пошуку для кожної категорії доступні в інтерактивних таблицях.

Наприклад, простий пошук за запитом «Челсі» у вкладці «Posts» видасть пов’язані з запитом сторінки й пости:

У вкладці «People» показані люди, яких звуть Челсі. Так само, як і з іншими вкладками, передусім видаються результати, пов’язані з вашими друзями та улюбленими сторінками.

Вкладка «Photos» покаже фотографії, опубліковані в загальному доступі або опубліковані друзями, якимось чином пов’язаними з Челсі (наприклад, Челсі Клінтон, Футбольний клуб «Челсі» або ваші друзі, які відпочивають увечері в районі Челсі в Лондоні).

Реальна цінність пошуку на Фейсбук для розслідування стає зрозумілою, коли ви зосереджуєтеся на пошуку того, що справді хочете знайти.

Наприклад, якщо ви розслідуєте зв’язку між екстремістськими групами й футболом, можливо, ви захочете пошукати людей, яким подобається Ліга англійської оборони й футбольний клуб Челсі. Аби побачити результати, не забудьте натиснути на вкладку «People».

Це новий пошуковий інструмент, і Фейсбук досі усуває в ньому недоліки, тому, можливо, знадобиться кілька спроб, щоб правильно сформулювати ваш пошуковий запит. Але воно варте вашого терпіння.

Фейсбук також дозволяє додавати до вашого пошуку різні модифікатори й фільтри. Наприклад, ви можете вказати сімейний стан, сексуальну орієнтацію, політичні погляди, сторінки, які людині подобаються, групи, до яких вона приєдналася, і місця, де вона живе або виросла. Ви можете вказати, де вона навчалася, за якою спеціальністю й на яку компанію працює. Ви навіть можете знайти коментарі, які хтось написав до завантажених фотографій.

Ви можете знайти людину за ім’ям або знайти фотографії, на яких вона була позначена. Ви можете скласти список людей, які брали участь у якомусь заході або відвідували певні місця. Більше того, ви можете об’єднати всі ці фактори в продуманий, творчий, складний пошук і отримати результати, на які ви навіть не сподівалися. Ну й, крім цього, ви можете отримати ще кращі результати, ведучи пошук на сайтах за допомогою таких пошукових систем, як Google. (Укажіть «site: facebook.com» у рядку пошуку).

Розширений пошук по соціальних медіа: Твіттер

Багато інших соціальних мереж пропонують розширений пошук, який зазвичай виходить далеко за межі простого пошуку за «ключовим словом на сторінці», пропонованого такими сайтами, як Google. Розширений пошук у Твіттері, наприклад, дозволяє відстежити переписку між користувачами й додати до вашого пошуку ранжування за датою.

Твіттер дозволяє іншим сайтам використовувати їхні дані та створювати власні захоплюючі пошуки.

Сайт Followerwonk, наприклад, дозволяє вам проводити пошук за біографіями користувачів мережі Твіттер і порівнювати різних користувачів. На Topsy зберігається великий архів твіттів, і крім цього, є інший унікальний функціонал.

Розширений пошук у соціальних медіа: LinkedIn

LinkedIn дозволяє шукати за різними параметрами, включаючи місце розташування, університет, у якому навчалася людина, справжнє місце роботи, попереднє місце роботи або трудовий стаж.

Для того, щоб користуватися розширеним пошуком, ви маєте ввійти в LinkedIn, тому не забудьте перевірити налаштування приватності. Ви ж не хочете залишити сліди свого пошуку на сторінці героя вашого розслідування!

Ви можете потрапити в меню розширеного пошуку LinkedIn, клікнувши на посилання поруч із рядком пошуку. Переконайтеся, що поставили галочку в графі «Третій і всі інші» (3rd + Everyone Else). Інакше в результат пошуку потраплять тільки ваші друзі, колеги та їхні друзі.

LinkedIn був створений насамперед для бізнес-нетворкінгу. Його розширений пошук, найімовірніше, був розроблений для фахівців із підбору кадрів, проте він корисний і для розслідувачів-журналістів. Особисті дані розміщені в чітко визначених тематичних полях, тому вказати кожен елемент пошуку досить легко.

Ви можете вводити звичайні ключові слова, імена та прізвища, місце розташування, теперішніх і колишніх роботодавців, університети та інші фактори. Передплатники преміум-сервісу соцмережі можуть також вибрати розмір компанії й посаду.

LinkedIn дозволяє вам шукати за різними критеріями, включаючи місце розташування, університет, у якому навчалася людина, теперішнє місце роботи, попереднє місце роботи та трудовий стаж.

Інші опції

Такі сайти, як Geofeedia й Echosec, дозволяють вам шукати твітти, пости з Фейсбуку, відео з YouTube, Flickr і фото з Instagram, які були викладені з певних локацій. Перетягніть курсор на район або будівлю – і побачите всю активність у соціальних медіа, пов’язану з цією локацією. Geosocialfootprint.com наносить активність користувача Твіттера на карту (за умови, що в користувача ввімкнена геолокація).

Крім того, спеціалізовані інструменти з пошуку інформації про людей, такі як Pipl і Spokeo, можуть зробити левову частку важкої копіткої роботи для вашого розслідування замість вас, розшукуючи інформацію про суб’єкта в різних базах даних, соціальних мережах і навіть на сайтах знайомств. Просто введіть ім’я, адресу електронної пошти або ім’я користувача й дозвольте пошуку зробити решту. Ще одна опція – використання інструменту мультипошуку (multisearch) у Storyful. Це плагін для браузера Chrome, який дозволяє вводити один пошуковий термін, такий як ім’я користувача, і отримувати результати з Twitter, Instagram, YouTube, Tumblr і Spokeo. Кожен сайт відкривається в новій вкладці браузера з відповідними результатами.

Пошук за фотографією профілю

Люди часто використовують одну й ту саму світлину в якості головного фото профілю для різних соціальних мереж. У таких випадках зворотний пошук зображень (reverse image search) на таких сайтах, як TinEye та Google Images, дозволить вам знайти пов’язані аккаунти.

3. Визначення власника домену

Багатьох журналістів вводили в оману підставні сайти. Оскільки купити домен на .com, .net або .org може кожен, ми не повинні приймати всі сайти на віру. Сайт, який виглядає привабливо й має авторитетне доменне ім’я, усе одно може виявитися політичною фальшивкою, фіктивною компанією або сатиричним розіграшем.

Деякою мірою можна перевірити надійність сайту, дослідивши саме доменне ім’я. Погугліть і почитайте, що про цей сайт пишуть інші люди. Пошук на «who is» також важливий. Один із сайтів, які пропонують можливість проводити пошук «who is», – DomainTools.com. Він покаже реєстраційні деталі, надані власником сайту при покупці домену.

Наприклад, Світовій організації торгівлі передувала Генеральна угода з тарифів і торгівлі (General Agreement on Tariffs and Trades (GATT). Очевидно, існує два сайти, які представляють СОТ. Це wto.org (справжній) і gatt.org (фальшивка). Один лише погляд на сайт, розміщений на gatt.org, покаже дослідникам, що тут щось негаразд, але раніше журналістів уже вводили в оману таким чином.

Пошук власників домену whois розсіює всі сумніви, розкриваючи інформацію про реєстрацію доменного імені. Wto.org зареєстрований у Міжнародному обчислювальному центрі ООН. У той час як Gatt.org зареєстрований на ім’я Енді Бічлбаум, одного зі скандально відомих пранкерів із Yes Men.

Пошук власників домену whois – не панацея. Іноді люди безкарно вказують неправдиву інформацію в реєстраційній формі домену. Деякі використовують сервіси з приховування особистої інформації, такі як Domains by Proxy, але поєднуючи пошук «whois із іншими інструментами пошуку інформації про доменні імена та IP адреси, можна отримати цінну зброю в боротьбі за надання корисного матеріалу з достовірних джерел.