#Приклад 1


Прочесати 324 000 кадрів мобільного відео, аби допомогти довести невинність активіста в Ріо


Віктор Рібейро – режисер, активіст і музикант, який проживає в Ріо Де Жанейро. З 2002 року займається освітніми та правозахисними проектами. Має великий досвід у використанні мультимедійних інструментів для громадянського активізму, організації різних мережевих спільнот через проведені ним творчі майстерні. З 2013 року Віктор співпрацював із WITNESS.org у Ріо. Раніше він зробив свій внесок у такі проекти, як Rádio Madame Sata, Rio Distópico, Laboratório de Direitos Humanos de Manguinhos and Rio+Tóxico. Доступ до його робіт – за посиланнями: http://rio40caos.tk, http://riotoxico.hotglue.me та http://labdhm.blogspot.com.br/

(Фото надане Midia Informal)

15 жовтня 2013 року 37-річний Активіст Хайр Сейшас (також відомий як Байано) був заарештований як протестант на підтримку вчителів, які страйкували в Ріо-де-Жанейро. Сейшас мирно йшов із вісьмома правозахисниками, коли до них підійшли офіцери поліції та звинуватили його в підпалі поліцейського автомобіля й мікроавтобуса.

При затриманні поліцейські відмовилися повідомити правозахисникам, у який відділок його відвозять і які докази про його можливі злочини мають у своєму розпорядженні. Сейшас провів у в’язниці два місяці й був відпущений. Він продовжував боротися з висунутими проти нього звинуваченнями. Його адвокати, плануючи стратегію захисту, почали шукати відеокадри, які могли б допомогти довести невинність Сейшаса. Пошук передбачав використання соцмереж з опитуваннями тих, хто був на заході, а також запит матеріалів із прокуратури й судів.

Вони відшукали п’ять відеофрагментів, які, схоже, могли стати доказом у справі. Два фрагменти були офіційними судовими свідченнями поліцейських під присягою; два являли собою відеокадри, надані стороною обвинувачення, які підтверджують, що вони були зняті таємними агентами поліції в рядах демонстрантів, а заключний кліп був знятий медіа-активістом, який висвітлював акцію протесту й був присутній у момент арешту Сейшаса. Цей активіст використовував для прямої трансляції заходу мобільний телефон і надав величезну кількість найважливіших кадрів тієї події з перших рук.

Зіставивши ці відео, адвокати знайшли переконливі докази невинності Сейшаса. Зняті свідчення співробітників були сповнені суперечностей і допомогли довести, що де-факто офіцери не бачили, як Сейшас підпалював автобус, попри те, що вони стверджували раніше. На відеокадрах прокуратури було чутно, як таємні агенти підбурюють демонстрантів до насильства. Це дозволило продемонструвати, що насильство протестантів у якомусь сенсі могло бути спровоковане агентами під прикриттям.

І нарешті останній кліп, знятий медіа-активістом, виявився воістину пістолетом, що димиться: у ході покадрового аналізу майже тригодинної архівної хроніки демонстрації (324 000 кадрів!) команда захисту виявила один кадр, який показував, що поліцейський автомобіль, у підпалі якого був звинувачений Сейшас, виявився тим самим автомобілем, що відвіз його після затримання. Це було доведено шляхом звірення ідентифікаційних характеристик транспортного засобу на відео, де Сейшаса заарештовували й вивозили.

Ми в WITNESS допомагали захисту виявити й підготувати ці докази, збираючи скріншоти з цих відео в розкадруванні, а також редагуючи 10 хвилин надання доказового відео, яке разом із супровідною документацією доставлене судді.Хоча справа досі триває, докази в ній ясні й незаперечні. Це натхненний приклад того, як відео з офіційних цивільних джерел може служити справедливості й захищати невинних людей від помилкових звинувачень.