Розділ 2


“Що, де й коли” – пошук інформації про людину онлайн


Хенк ван Ісс тренує медіафахівців у Європі, навчає їх тонкощів пошуку в Інтернет, працювати з соціальними медіа та мультимедіа. Серед його поточних проектів – «перевірка фактів у мережі», пошук зображень на Facebook і журналістика даних. Він співпрацює з Європейським мовним союзом, скандинавською медіагрупою Schibsted, німецькою школою журналістики Axel Springer Akademie та вісьмома європейськими університетами. Його Твіттер – @henkvaness.

Онлайн-пошук часто стає викликом для класичних журналістів-розслідувачів, лекторів із журналістики та студентів. Інформація з Інтернет може бути неправдивою, однобокою, неповною або все це заразом.

У реальності теж незаангажовані особи або цілком чесні уряди не шикуються в чергу, аби надати вам інформацію. Урешті-решт усе зводиться до вміння ставити правильні запитання – наживо або онлайн. Цей розділ містить стратегічні поради та інструменти щодо онлайн-пошуку відповідей на три найважливіших запитання в журналістиці: що, де й коли?

1. Хто?

Давайте за допомогою Google створимо інформаційний профайл на Бена ван Беердена (Ben van Beurden), який керує компанією Shell Oil Co.

  • Знайдіть факти й думки

Просте слово з двох літер – «is» – розкриває думки й факти про вашого суб’єкта. Аби уникнути плутанини, додайте назву компанії, де працює людина, або будь-яку відому вам додаткову інформацію, і дайте команду пошуковику, що обидва слова мають знаходитися неподалік одне від одного в результатах пошуку.

Оператор AROUND() для пошуку документів із урахуванням відстані між ключовими словами має бути записаний ВЕЛИКИМИ БУКВАМИ. Він встановлює максимальну відстань у словах між двома запитами пошуку.

  • Що говорять інші?

Цей запит дає вказівку Гуглу «Показати документи в форматі PDF з іменем керівника компанії Шелл, але виключити документи з самої Шелл». Тоді пошук надасть документи про вашого суб’єкта, але не з компанії, де він працює. Це дасть можливість побачити, що говорять про вашого суб’єкта його опоненти, конкуренти або критично налаштовані люди. Якщо ви перфекціоніст, зробіть так:

inurl:pdf “ben van beurden” –site:shell.*

У такий спосіб ви також знайдете документи PDF, яких не виявити з допомогою ідентифікатора типу файлу.

  • Офіційні бази даних

Пошукайте міжнародні офіційні документи про цю людину. Їх можна знайти на доменах gov.uk (Великобританія), а також на gov.au (Австралія), gov.cn (Китай), .gov (США) та інших сайтах світових урядів. Якщо у вашій країні немає домену з .gov, використовуйте локальне значення site: operator. Наприклад, be site:bund.de (Germany) або site:overheid.nl (The Netherlands).

За цим запитом ми знайшли затверджений проект будинку ван Беердена в Лондоні, це допомогло нам знайти його повну адресу й деякі інші деталі.

  • ООН

Зараз ви проводите пошук у всіх організаціях, пов’язаних із ООН. У цьому прикладі ми виявили, що ім’я керівника Шелл з’являється в документі про «Стратегічний підхід до міжнародного використання хімікатів». У результаті такого пошуку ми знайшли його повне ім’я, ім’я його дружини, номер його паспорта. Прекрасно.

  • Знайдіть варіації

За допомогою цієї формули ви зможете знайти різні способи написання імені. Зможете отримати документи зі словом Шелл, але вже без імені Бен. Ви виявите, що його також називають Бернардусом ван Беерденом. (Вам не треба ставити крапку [.] , бо Гугл ігнорує такі знаки). Тепер повторіть кроки a, b, c та d з цим новим іменем.

2. Де

  • Використовуйте пошук по фотографіях у Topsy (пошукова система, що спеціалізується на пошуку в соціальних медіа)

Ви можете скористатися з www.topsy.com для пошуку інформації про те, де був ваш суб’єкт, аналізуючи згадки про нього (1) за період часу (2) та проглядаючи фотографії (3), які інші публікують у Твіттері. Якщо вам потрібніша інформація за якийсь певний період часу, виберіть у меню часових рамок пункт «Певний діапазон».

  • Використовуйте Echosec (сервіс пошуку в соціальних медіа за місцем перебування)

За допомогою Echosec ви можете безкоштовно проводити пошук у соціальних медіа. У цьому прикладі я ввів адресу головного офісу Шелл (1), сподіваючись знайти нещодавні (2) публікації людей, які там працюють (3).

  • Використовуйте фото пошук у Гугл-зображеннях

Об’єднайте все, що ви знаєте про вашого суб’єкта, в одну містку фразу. У прикладі нижче я шукаю джихадиста на ім’я @MuhajiriShaam (1), але не аккаунт @MuhajiriShaam01 (2) у Твіттері (3). Я хочу знайти фотографії, які він викладав у Твіттері між 25 і 29 вересня 2014 року (4).

3. Коли

  • Пошук дати

Велика частина інформації, яку ви шукаєте, належить не до поточного моменту, а до більш раннього періоду. Завжди вказуйте на це вашому браузеру. Подорожуйте в часі.

Давайте знайдемо інформацію про пожежу на хімічному заводі Chemie-Pack у Голландії. Пожежа трапилася 5 січня 2011 року. Можливо, ви захочете розслідувати, чи зберігалися на заводі небезпечні хімікати. Зайдіть на images.google.com, введіть Chemie-pack (1) і проведіть пошук за період до січня 2011 року (2). У результатах з’являться сотні фотографій молодіжного підрозділу пожежної охорони, представники якого відвідували компанію напередодні пожежі. На деяких фотографіях можна побачити бочки з назвами хімікатів. Ми використовуємо ці фото, щоб визначити, які хімікати зберігалися на заводі напередодні пожежі.

  • Шукайте старі дані за допомогою сервісу archive.org

Іноді сайти припиняють існування. Але є шанс знову побачити їхній зміст за допомогою сервісу archive.org. Цей інструмент працює, тільки якщо ви знаєте URL сторінки, яку хочете побачити. Проблема в тому, що посилання зникає разом із сайтом, і через це ви можете її не знати. І все-таки, як знайти зниклий URL?

Припустимо, що ми хочемо подивитися офіційний сайт померлої актриси на ім’я Лана Кларксон.

Перший крок: Знайдіть індекс

Знайдіть вихідну інформацію про потрібну сторінку. Наразі можна використовувати сторінку актриси у Вікіпедії.

Другий крок: Вставте індекс у пошук

Зайдіть на archive.org і введіть URL її сторінки у Вікіпедії: http://en.wikipedia.org/wiki/Lana_Clarkson. Виберіть найстарішу з доступних версій, за 10 березня 2004 року. Там написано, що адреса офіційного сайту була: http://www.lanaclarkson.com.

Третій крок: Знайдіть вихідний сайт

Тепер введіть посилання в archive.org, але додайте зворотній слеш (/) та зірочку (*) до URL: https://web.archive.org/web/*/http://www.lanaclarkson.com/*

Усі збережені посилання зараз видно. На жаль, у цьому випадку ви небагато знайдете. Кларксон стала знаменитою лише після своєї смерті. Її застрелив відомий музичний продюсер Філ Спектор у лютому 2003 року.