#Приклад 2


Відстежити походження надважливого доказу #OttawaShooting (стрільби в Оттаві)


Майка Кларк – виконавчий секретар у компанії SecDev, приватному агентстві з цифрової безпеки. Ведучи діяльність у SecDev, вона докладала всіх можливих зусиль для того, аби зрозуміти, зорієнтувати і проаналізувати події, які розгорталися в Оттаві 22 грудня 2014 року. Майка керує командою аналітиків, розробників і візуалізаторів даних, які надають аналітичні відомості для урядів і корпоративних клієнтів у Канаді, США та Великобританії.

«У страху очі великі, – говорить старовинне російське прислів’я, – коли він бачить те, чого немає». Ось вам якраз історія про великі очі страху та про те, чого не було.

Приблизно о 9:50 ранку 22 жовтня 2014 року Майкл Зехаф-Бібо застрелив солдата, який охороняв канадський Військовий Меморіал в Оттаві. Практично як у голлівудському трилері, Зехафа-Бібо потім відтіснили в зали парламенту, де він урешті-решт був застрелений.

Двома днями раніше загинув канадський солдат, навмисно збитий автомобілем, яким керував чоловік, що раніше вже привертав увагу канадських органів безпеки. Зав’язалася перестрілка на Parliament Hill і поставила всю Канаду на грань нервового зриву. Чи був це теракт? Які мотиви рухали зловмисником? Чи причетна ІГІЛ (терористична організація, заборонена в Росії, – примітка перекладача) до цієї події?

Спекуляції досягли апогею, коли фото нападника, зроблене в момент атаки, розмістили в Twitter. Інші облікові записи в Twitter, а в кінцевому підсумку й самі канадські журналісти й канадська громадськість швидко використали фото й аккаунт, який його розмістив, для окреслення уявного зв’язку між нападником та ІГІЛ.

Однак то все були домисли, засновані на принципово помилковій атрибуції джерела. Дослідження фактичного походження фотографії – чудовий приклад нових стандартів для сучасної журналістики.

Те фото було вперше вміщене невідомим користувачем у відповідь на твіт поліції Оттави, де поліцейські просили повідомити будь-яку інформацію про нападника. Це сталося незадовго до другої години дня, коли Монреальський журналіст Вільям Реймонд виявив фото і зробив скріншот (Реймонд, який повідомив про сенсацію, не надав посилання на твіт поліції Оттави. Час і контент, які він описує, припускають, що то був цей твіт). Фото й аккаунт, на якому воно викладене, були майже миттєво видалені.

Із цим винятковим знімком на руках Реймонд, треба віддати йому належне, витратив цілих дві години, аби перевірити його справжність, після чого о 16:16 опублікував знімок у своєму аккаунті в Twitter @Breaking3zero.

Процес верифікації Реймонда, який він детально описує, включав звірення рис обличчя, одягу і зброї людини по фотографіях із камер спостереження, а також із деталями, які з’явилися потім від свідків і посадових осіб, що висвітлювали подробиці нападу.

Крім гвинтівки, двома іншими ключовими доказами були ті, що чоловік на знімку, за словами свідка, носив шемаг, а також мав при собі парасольку. Парасольку стрілок використовував, аби приховати під час наближення до Військового Меморіалу зброю, – повідомляється в репортажах.

Ось що Реймонд написав у твіті:

Твіт звучить так: «Після двох годин перевірки джерело підтвердило мені, що «це, схоже, і є стрілок». Діяти з обережністю».

Після цього фото з твіту Реймонда приблизно о 16:45 було викладене в Twitter аккаунтом «Ісламські ЗМІ», що належить до ІГІЛ. Потім цей аккаунт був теж заблокований і видалений.

«Буквально через двадцять хвилин після того, як я опублікував свій пост, франкомовний проІГІЛівський канал перехопив цей знімок і виклав, – пише Реймонд. – Ось так деякі ЗМІ починають поширювати неправильне посилання про те, що ІГІЛ нібито був відправною точкою в походженні фотознімка».

У лічені хвилини ще один аккаунт у Twitter – @ArmedResearch – виклав інформацію про те, що «аккаунт, який належить медіа, розмістив фотографію з твердженням, що Майкл Зехаф-Бібо мертвий».

Довести цю заяву не вдалося, так само як і розмістити відповідне посилання на @Breaking3zero. Але канадські журналісти вхопилися за заяву @ArmedResearch, повідомивши, що фото було «опубліковане з аккаунта ІГІЛ» з усіма наслідками, які супроводжують такого роду твердження.

Однак правда – річ уперта. Технічні дані облікового запису @V_IMS були збережені раніше, ніж обліковий запис було заблоковано. Вони показують, що @V_IMS отримав фото від @Breaking3zero. Поданий нижче сірий текст показує URL-адресу вихідного джерела від twitter.com/Breaking3zero:

Твердження, що фото Зехафа-Бібо виникло з аккаунта ІГІЛ (терористична організація, заборонена в Росії), – це абсолютна брехня. Минуло кілька годин після початкової появи фото в Twitter, перш ніж його поширив той самий аккаунт ІГІЛ.

SecDev, який займається незалежним моніторингом ІГІЛівських соцмедіа, показує, що базові аккаунти ІГІЛ реагували на події в Оттаві багато в чому таким же чином, як Ottawans та інші, тобто публікували суперечливу й часто недостовірну інформацію про напад. Немає ніяких указівок у соцмедіа про те, що їм заздалегідь було відомо про напад або що він якимось чином був прямо пов’язаний із Зехафом-Бібо.

Справді, поки що немає свідчень, які вказують на причетність ІГІЛ до жовтневого теракту в Оттаві. Є, правда, примітна фотографія, зроблена в неймовірний момент, – свідоцтво потужності мобільних технологій і соцмедіа, які змінюють правила гри.

Спокуса пов’язувати помітні фото на зразок цього з нашими найгіршими побоюваннями справді величезна. Уникати такої спокуси – одна з головних задач журналіста XXI століття.